UDÁLOST

Přijďte zastavit sovětský tank ve virtuální realitě

Prezentace multimediální aplikace pro hru k projektu 1968

V Českém rozhlase prostřednictvím virtuální reality okusíte, jaké pocity zažíval mladý muž, který v roce 1968 vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku, i jak se mohl cítit okupační voják, který seděl v jeho kokpitu.

Pohled z ulice

K 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravil Český rozhlas řadu vzpomínkových akcí. Mimo jiné vůbec poprvé v historii využívá technologii virtuální reality.

Vy tak máte unikátní možnost vyzkoušet si, jak se cítil neznámý mladík, kterého zachytily objektivy fotoaparátů v srpnu 1968 právě v okamžiku, kdy vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku. 

Srpen 1968. Mladík se vlastním tělem snaží zastavit sovětský tank

Instalace ovšem nabízí dva jedinečné zážitky zároveň – kromě perspektivy neznámého odvážlivce se můžete na chvíli ocitnout i v kůži vojáka okupačních sil, který situaci vidí z kabiny tanku.

Instalaci najdete v přízemí sídla Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě 12, v prostoru bývalého starožitnictví (mezi hlavním vchodem a budovou Transgasu). Přístupná je zdarma do konce září, během srpna denně od 15:00 do 19:00. Později ji můžete navštívit v regionálních studiích Českého rozhlasu a partnerských institucích v dalších městech.

Zážitek je určen pro dva lidi najednou. Každý z dvojice má v příběhu svou roli, kterou si v průběhu mezi sebou vymění. Celkem to trvá zhruba 10 minut. Na místě jsou připraveni vyškolení asistenti, kteří vám vysvětlí vše potřebné a provedou vás celou instalací. 

Podívejte se, jak virtuální realita v rozhlasu vypadá:

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti je možné, že při vaší návštěvě bude třeba chvíli počkat, než se na vás dostane řada, prosíme tedy o trpělivost. 

Pokud se chystáte dorazit ve větším počtu, doporučujeme se předem registrovat na konkrétní datum a čas na e-mailu virtualnirealita@rozhlas.cz.

Podívejte se na fotografie z příprav instalace:

Stáhněte si rok 1968 do mobilu

S mobilní aplikací Návrat ´68 s technologií rozšířené reality budete moci cestovat časem až do léta roku 1968

Ve studiu S1 Českého rozhlasu, ve kterém si virtuální realitu můžete vyzkoušet, bude k vyzkoušení připravená i vzpomínková mobilní aplikace. Ta (tentokrát za pomoci rozšířené reality) přibližuje skutečný příběh 15leté Táni, kterou 21. srpen 1968 zastihl v zahraničí, daleko od rodičů i rodné země.

Multimediální mobilní aplikace vám umožní ponořit se do roku 1968 moderní, zážitkovou formou. Nabídne audioseriál s příběhem, který je založený na skutečných událostech a využívá archivní audia i dobovou hudbu.

Aplikaci stáhnete zdarma z obchodu pro operační systém iOS či Android dle vašeho zařízení. Aplikace Návrat ´68 je k dispozici pro Android 7.0 a vyšší a iPhone 6s a vyšší, a to pouze pro zařízení podporující rozšířenou realitu. Pokud nemáte k dispozici vhodné zařízení, je obsah přístupný na webových stránkách Českého rozhlasu: rozhl.as/taninyprazdniny a rozhl.as/rokzlomu.

Aplikaci a VR instalaci vyvíjí Kreativní HUB Českého rozhlasu ve spolupráci s agenturou Brainz. VR instalace se návštěvníkům zpřístupní 20. srpna. Inovační projekt je podpořený Evropskou vysílací unií v rámci Inovačního fondu na rozvoj audio obsahu a jeho budoucnosti.