Přijďte zastavit sovětský tank ve virtuální realitě

V Českém rozhlase prostřednictvím virtuální reality okusíte, jaké pocity zažíval mladý muž, který v roce 1968 vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku, i jak se mohl cítit okupační voják, který seděl v jeho kokpitu.

K 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravil v roce 2018 Český rozhlas řadu vzpomínkových akcí. Jednou z nich byla i instalace s technologií virtuální reality.

Virtuální realita je letos umístěna v budově Českého rozhlasu v ulici Římská

Neobyčejný zážitek můžete v pražské budově rozhlasu okusit letos znovu! Akce se opět otevře 21. srpna na 51. výročí.

Instalaci najdete v přízemí sídla Českého rozhlasu (vchod z ulice Římská 13).

Virtuální realita bude přístupná od středy 21. srpna do 23. srpna po předchozí domluvě na e-mailu virtualnirealita@rozhlas.cz.

Poté bude možné virtuální realitu navštívit zdarma každý čtvrtek od 15:00 do 17:00 nebo po předchozí domluvě na e-mailu virtualnirealita@rozhlas.cz

Máte tak unikátní možnost vyzkoušet si, jak se cítil neznámý mladík, kterého zachytily objektivy fotoaparátů v srpnu 1968 právě v okamžiku, kdy vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku.

Srpen 1968. Mladík se vlastním tělem snaží zastavit sovětský tank

Instalace nabízí dva jedinečné zážitky zároveň – kromě perspektivy neznámého odvážlivce se můžete na chvíli ocitnout i v kůži vojáka okupačních sil, který situaci vidí z kabiny tanku.

Zážitek je určen pro dva lidi najednou. Každý z dvojice má v příběhu svou roli, kterou si v průběhu mezi sebou vymění. Celkem to trvá zhruba 10 minut. Na místě jsou připraveni vyškolení asistenti, kteří vám vysvětlí vše potřebné a provedou vás celou instalací. 

Podívejte se, jak virtuální realita v rozhlasu vypadá:

Podívejte se na fotografie z příprav instalace:

Stáhněte si rok 1968 do mobilu

Pro padesáté výročí jsme v roce 2018 připravili také vzpomínkovou mobilní aplikaci. Ta (tentokrát za pomoci rozšířené reality) přibližuje skutečný příběh 15leté Táni, kterou 21. srpen 1968 zastihl v zahraničí, daleko od rodičů i rodné země.

Multimediální mobilní aplikace vám umožní ponořit se do roku 1968 moderní, zážitkovou formou. Nabídne audioseriál s příběhem, který je založený na skutečných událostech a využívá archivní audia i dobovou hudbu.

Aplikaci stáhnete zdarma z obchodu pro operační systém iOS či Android dle vašeho zařízení. Aplikace Návrat ´68 je k dispozici pro Android 7.0 a vyšší a iPhone 6s a vyšší, a to pouze pro zařízení podporující rozšířenou realitu. Pokud nemáte k dispozici vhodné zařízení, je obsah přístupný na webových stránkách Českého rozhlasu: rozhl.as/taninyprazdniny a rozhl.as/rokzlomu.

Aplikaci a VR instalaci vyvíjí Kreativní HUB Českého rozhlasu ve spolupráci s agenturou Brainz. Inovační projekt je podpořený Evropskou vysílací unií v rámci Inovačního fondu na rozvoj audio obsahu a jeho budoucnosti.