Výstava Paměť národa ’68

Jak jsme žili v roce 1968 a co pro tehdejší společnost skutečně znamenala invaze 21. srpna 1968? Připomene to venkovní výstava Paměť národa ‘68 v Dejvické ulici v Praze 6, která potrvá do 4. září. 

Výstava má podobu velkoformátových panelů přímo v ulicích města. Ty na cestě z Vítězného náměstí na Hradčanskou přiblíží na příbězích 15 pamětníků nejen samotný vstup vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale i události, které invazi předcházely – některá vyprávění začínají už v roce 1967. 

Slavnostní vernisáž výstavy se koná v úterý 21. srpna od 13 hod. v prostoru Šesťák na Vítězném náměstí.

„Výstava i doprovodná publikace, kterou vydáváme, nabízejí pohled na srpen 1968 z mnoha úhlů – jak okupaci prožíval komunistický funkcionář, který se ujal řízení narychlo svolaného stranického sjezdu, nebo jak na příjezd sovětských tanků reagovali horníci v Havířově či co se dělo v Liberci, který byl po Praze městem, ve kterém si invaze vyžádala nejvíce obětí,“ popisuje autor výstavy Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa.

Autoři výstavy chtěli mimo jiné popsat, jak lidé v Československu přicházeli o nově nabytý pocit svobody.

Snažíme se připomenout, že naši zemi po dlouhá desetiletí okupovala cizí armáda, ale i to, že to byli českoslovenští komunisté a jejich přisluhovači, kdo lidem ničil život.
Michal Šmíd

Důležité místo na výstavě mají vedle jednotlivých příběhů i fotografie a především pak dobové letáky a plakáty – ty jsou jedinečným dokumentem tehdejší snahy o sebevyjádření šokované veřejnosti.

Výstava jako varování

Výstava se koná ve spolupráci a pod záštitou městské části Praha 6, jejíž starosta Ondřej Kolář ji vnímá i jako varování před současnou politikou Ruska, která podle něj i dnes vykazuje řadu společných rysů jako ta sovětská v roce 1968.

„Musíme mít na paměti, kdo za okupací stál a co se tehdy stalo. Zejména je důležité to připomínat mladší generaci, která si asi sotva umí představit, jaké to tehdy muselo být v srpnu 1968, když lidé během několika hodin zažili zradu a zklamání,” vysvětluje Ondřej Kolář, proč se Praha 6 na výstavě podílí.

Vzhledem k místu konání výstava mapuje i události, které se odehrály v Praze 6: protesty studentů Strahovských kolejí na podzim 1967 nebo to, že v noci na 20. na 21. srna 1968 přistáli první okupanti na ruzyňském letišti a první tanky přijížděly do centra Prahy po „Lenince“, tedy dnešní Evropské třídě.

Vernisáž a autorská přednáška

Slavnostní vernisáž se koná v den 50. výročí počátku sovětské okupace Československa, v úterý 21. srpna 2018 od 13 hodin v prostoru Šesťák na Vítězném náměstí v Praze 6 za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ředitele organizace Post Bellum a zakladatele Paměti národa Mikuláše Kroupy, autora výstavy Michala Šmída a dalších. Na vernisáži vystoupí Monika Načeva se smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce.

Kontakt pro média:

Jana Holcová (Paměť národa / Post Bellum)

jana.holcova@postbellum.cz

777 800 184

S autorem výstavy Michalem Šmídem se zájemci budou moci setkat také na jeho autorské přednášce „Kulky za roh nelétají“, která proběhne ve čtvrtek 23. srpna od 18 hod. v Masarykově salonku na Dejvickém nádraží. 

Kromě výstavy Paměť národa ´68 najdete v Praze 6 i velkoformátové fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení na Vítězném nám. realizuje Národní galerie v Praze.

Další události