Přestože za sebou měl Josef Smrkovský bohatou komunistickou historii (a od roku 1946 byl navíc i poslancem Národního shromáždění), i on patřil k těm komunistickým politikům, na které negativně dopadly procesy raných 50. let.
Jako jeden z údajných vlastizrádců, kteří spolupracovali s Rudolfem Slánským, byl odsouzen k 15 letům ve vězení. Odseděl si nakonec sice „jen“ čtyři, na plnou rehalibilitaci si ale musel počkat až do roku 1963.
Během 60. let pak zastával několik vládních funkcí: mimo jiné byl ministrem lesního a vodního hospodářství. Od roku 1966 byl členem ÚV KSČ a po dvou letech se stal nakrátko i členem jeho předsednictva. Vrcholem jeho politické kariéry bylo jeho jmenování předsedou Národního shromáždění.
O členství v KSČ přišel
Čtěte takéRozhovor s Josefem Smrkovským po návratu z Moskvy
V roce 1968 byl právě jako předseda Národního shromáždění jedním z vrcholných představitelů pražského jara. Stejně jako ostatní vrcholné politiky, i jeho Sověti odvlekli po srpnové invazi do Moskvy, kde pod nátlakem podepsal Moskevský protokol.
Na doporučení ÚV KSČ byl v roce 1969, v době nastupující normalizace, odvolán ze všech svých funkcí. V roce 1970 navíc přišel i o členství v KSČ.