Studio ´68: Speciální vysílání Českého rozhlasu

Speciální vysílání připomínalo minutu po minutě události srpna 1968. Odstartovalo na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus v pondělí 20. srpna ve 21 hodin, tedy pár minut před tím, než se o 50 let dříve objevilo na ruzyňském letišti první vojenské letadlo. Skončilo 21. srpna v 10 hodin dopoledne.

Podívejte se na videozáznam z celého vysílání nebo si vysílání po částech stáhněte ZDE.

Přímý přenos z největšího studia S1 na Vinohradské ulici běžel třináct hodin. Moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský spolu s reportéry Českého rozhlasu přenesli posluchače do roku 1968 a minutu po minutě přenášeli tehdejší události. Do studia přišly také desítky hostů, historiků, novinářů a především pamětníků z různých částí republiky i ze zahraničí a povídali o svých vzpomínkách na srpen 1968.

Ze Studia ´68 budeme přenášet z archivních analogových pásek

I nadále budou mít návštěvníci budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě unikátní příležitost vstoupit přímo doprostřed probíhající invaze prostřednictvím virtuální reality. Instalace je připravena až do konce září v místech bývalého antikvariátu vedle poblíž vchodu do budovy rozhlasu.

Po skončení vysílání v úterý v 10 hodin zazněla na stanicích Českého rozhlasu nová hra  Včera, dne 20. srpna... s Táňou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Miroslavem Krobotem a Davidem Novotným v titulních rolích. Autorem rozhlasové hry je Petr Kazda, režie se ujal Aleš Vrzák.

Po skončení vysílání následoval od 11 hodin pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Byla odhalena nová pamětní deska se jmény těch, kteří během invaze padli poblíž rozhlasu.

Padesáté výročí připomíná také vzdor rozhlasu

Československý rozhlas v roce 1968 udržoval kontakt mezi legálním vedením země a obyvatelstvem, přispěl k odvrácení chaosu a zřejmě zabránil více obětem na životech.

Prostřednictvím zahraničního vysílání také informoval cizinu o situaci v Československu. Srpnová okupace v roce 1968 si na území hlavního města vyžádala 25 lidských životů, šestnáct z nich zemřelo v okolí tehdejšího Československého rozhlasu.

Akce vyvrcholila koncertem

Ten začal 21. srpna ve 20:00 na Václavském náměstí.

Hudební dramaturg Petr Král s Petrem Maláskem, který připravil nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď, oslovili Martu Kubišovou, Lucii Bílou, Martu Jandovou, Terezu Černochovou, Janu Kirschner, Anetu Langerovou, Vojtu Dyka, Matěje Rupperta, Xindla X a Honzu Křížka. Kromě kapely Petra Maláska je doprovodili i bubeníci z kapely Tam Tam Batucada a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Videozáznam celé události:

Na Projektu ’68 se kromě Českého rozhlasu a Magistrátu hlavního města Prahy podílel také Ústav soudobých dějin Akademie věd, Ústav pro studium totalitních režimů, Národní muzeum, Národní filmový archiv, Czech Photo a mnoho dalších subjektů.

Nejnovější články

Stránky

Další události