Tániny prázdniny v Alpách
Tániny prázdniny v Alpách, 1. část: Vysvědčení
Konec června 1968, poslední školní den. Táňa je v prvním ročníku gymnázia, a jestli vysvědčení dobře dopadne, čeká ji odměna, jakou ještě nezažila – výlet do Rakouska. Poslechněte si první díl příběhu!
Domluvit výlet vyžadovalo trpělivost
Určitě jste si všimli, že v Tánině příběhu hraje důležitou roli telefon. Věděli jste, že od srpna 1953 bylo Československo pokryto telefonním spojením, nicméně v počtu stanic výrazně zaostávalo za vyspělými zeměmi i v 60. letech?
Ještě v druhé polovině 60. let se muselo třeba na spojení Praha-Brno čekat i několik hodin. Na počátku roku 1967 bylo evidováno skoro 114 tisíc nevyřízených žádostí o zřízení telefonní stanice.
Kromě běžných telefonních stanic v domovech a na pracovištích mohli občané využívat i telefonní budky a veřejné telefonní stanice. Do automatů se vhazovaly pětadvacetihaléřové mince a místní hovor neměl časový limit. Hodně oblíbenou a využívanou telefonní službou byl přesný čas, který vám sdělili při zavolání na číslo 112.
Příběh na pokračování je založený na skutečných událostech léta 1968. Vznikl jako součást mobilní aplikace Návrat ´68.
- Námět, scénář, režie: Ondřej Cihlář
- Sounddesign, hudba: Martin Hůla
- Hrají: Hedvika Řezáčová, Aňa Geislerová, Daniela Voráčková, Richard Fiala, Barbora Mišíková, Ondřej Bauer, Evženie Nízká, Jiří Böhm, Hana Müllerová, Lenka Loubalová, Petr Prokop, Ondřej Cihlář a další
- Hudba: Jan Seidel (hudba), Bedřich Bobek (text) – Kupředu levá, zpátky ni krok, 4:22 (Panton, 1973)
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.