Tániny prázdniny v Alpách

Tániny prázdniny v Alpách, 1. část: Vysvědčení

17. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táňa v roce 1968 potřebovala k cestování nejen pas, ale také notářsky ověřené pozvání k cestě, souhlas od zaměstnavatelů a školy, devizový příslib…
Předchozí díl
Následující díl

Konec června 1968, poslední školní den. Táňa je v prvním ročníku gymnázia, a jestli vysvědčení dobře dopadne, čeká ji odměna, jakou ještě nezažila – výlet do Rakouska. Poslechněte si první díl příběhu!

Domluvit výlet vyžadovalo trpělivost

Určitě jste si všimli, že v Tánině příběhu hraje důležitou roli telefon. Věděli jste, že od srpna 1953 bylo Československo pokryto telefonním spojením, nicméně v počtu stanic výrazně zaostávalo za vyspělými zeměmi i v 60. letech?

Ještě v druhé polovině 60. let se muselo třeba na spojení Praha-Brno čekat i několik hodin. Na počátku roku 1967 bylo evidováno skoro 114 tisíc nevyřízených žádostí o zřízení telefonní stanice.

Kromě běžných telefonních stanic v domovech a na pracovištích mohli občané využívat i telefonní budky a veřejné telefonní stanice. Do automatů se vhazovaly pětadvacetihaléřové mince a místní hovor neměl časový limit. Hodně oblíbenou a využívanou telefonní službou byl přesný čas, který vám sdělili při zavolání na číslo 112.

Příběh na pokračování je založený na skutečných událostech léta 1968. Vznikl jako součást mobilní aplikace Návrat ´68.

  • Námět, scénář, režie: Ondřej Cihlář
  • Sounddesign, hudba: Martin Hůla
  • Hrají: Hedvika Řezáčová, Aňa Geislerová, Daniela Voráčková, Richard Fiala, Barbora Mišíková, Ondřej Bauer, Evženie Nízká, Jiří Böhm, Hana Müllerová, Lenka Loubalová, Petr Prokop, Ondřej Cihlář a další
  • Hudba: Jan Seidel (hudba), Bedřich Bobek (text) – Kupředu levá, zpátky ni krok, 4:22 (Panton, 1973)
autoři: Ondřej Cihlář , Robert Candra | zdroj:
Spustit audio