Tániny prázdniny v Alpách

Tániny prázdniny v Alpách, 3. část: Cesta za železnou oponu

17. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táňa v roce 1968 potřebovala k cestování nejen pas, ale také notářsky ověřené pozvání k cestě, souhlas od zaměstnavatelů a školy, devizový příslib…

Táňa je celá nervózní z cesty, která ji čeká – poprvé v životě pojede (a hned sama) na Západ, nesmí se ztratit na přestupu a noc má strávit na lehátku ve spacím voze. Naštěstí v kupé natrefí na spolucestující, která jí jen tak mezi řečí pomůže přelstít pohraničníky. A ještě mají společného známého.

Na cestě do Rakouska musí Táňa pochopitelně překročit hranice. Není na škodu si připomenout, že hranice Československé socialistické republiky se západními státy byly za komunismu mimo přechody neprodyšně uzavřeny tzv. železnou oponou.

Hranice ČSSR bylo v roce 1968 snazší překročit než dříve. I nadále je ale hlídali vojáci se psy

Pro běžné občany bylo zcela nepřístupné už několikakilometrové pásmo před hranicí, střežené ozbrojenými příslušníky Pohraniční stráže se psy. Na hranici se používal systém tří plotů z ostnatého drátu. Prostřední plot byl pod vysokým napětím, mezi ploty bylo asi dvacetimetrové pásmo zorané půdy, aby se daly snadno odhalit případné stopy pokusu o překročení hranic.

Od padesátých do osmdesátých let bývalo pásmo mezi ploty také zaminováno. Elektřina se přestala používat v polovině šedesátých let. Mezi roky 1948 a 1989 na československých hranicích zemřelo nejméně 266 lidí, skutečné číslo bude zřejmě výrazně vyšší.

Příběh na pokračování je založený na skutečných událostech léta 1968. Vznikl jako součást mobilní aplikace Návrat ´68.

  • Námět, scénář, režie: Ondřej Cihlář
  • Sounddesign, hudba: Martin Hůla
  • Hrají: Hedvika Řezáčová, Aňa Geislerová, Daniela Voráčková, Richard Fiala, Barbora Mišíková, Ondřej Bauer, Evženie Nízká, Jiří Böhm, Hana Müllerová, Lenka Loubalová, Petr Prokop, Ondřej Cihlář a další
  • Hudba: Waldemar Matuška – Jó, třešně zrály, 3:35 (Supraphon, 1964)
autoři: Ondřej Cihlář , Robert Candra | zdroj:
Spustit audio