Vasil Biľak

Vasil Biľak byl někdejší vrcholný funkcionář Komunistické strany Československa.

Vasil Biľak byl původním povoláním krejčí. V roce 1968 patřil k vedoucím představitelům konzervativních sil v KSČ, podporoval sovětskou intervenci a podílel se na likvidaci obrodného procesu, takzvaného pražského jara.

Patřil k takzvaným jestřábům, kteří zásadně požadovali potlačení Pražského jara a jeho ideálů. A byl ideologickým tajemníkem ústředního výboru.
Historik David Weber

Za zvací soud před soud nešel

V událostech pražského jara, které vyvrcholily 21. srpna 1968 invazí do Československa, sehrál Vasil Biľak významnou roli. Byl totiž jedním ze signatářů takzvaného zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy. (Mimochodem, právě kvůli podpisu na zvacím dopise později čelil dlouhému vyšetřování. On sám ale nikdy nepředstoupil před soud a prokuratura v roce 2011 stíhání přerušila.)

Během normalizace se významně podílel na likvidaci výsledků „pražského jara“. Podle jeho vlastních slov bylo velkou chybou, že lidé kolem Alexandra Dubčeka nebyli včas izolováni, a že internacionální pomoc byla pro uhájení socialismu nezbytná.

Brežněvovské vedení

Čtěte takéVasil Biľak platil za jednoho z nejtvrdších komunistů. Jeho pomník někdo rozbil kladivem

Od listopadu 1968 až do prosince 1988 byl tajemníkem ÚV KSČ s rozhodujícím vlivem v zahraniční politice a ideologické sféře. V letech 1960–1989 byl poslancem Národního, později Federálního shromáždění. 

V 70. a 80. letech byl velkým zastáncem brežněvovského vedení, a to se odráželo i v zahraniční politice. Ostře také vystupoval proti takzvané přestavbě prosazované sovětským politikem Michailem Gorbačovem.

Sledujte nás

Další osobnosti