Tániny prázdniny v Alpách

Tániny prázdniny v Alpách, 4. část: Svoboda pod Alpami

17. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táňa v roce 1968 potřebovala k cestování nejen pas, ale také notářsky ověřené pozvání k cestě, souhlas od zaměstnavatelů a školy, devizový příslib…

První doteky světa za železnou oponou jsou pro Táňu omamné. Bregenz je pro ni rej barev, usměvavých lidí, tance, hudby, jakou doma neslýchala, a výletů – lodičkou po Bodamském jezeře, lanovkou na horské vyhlídky i autem přes švýcarskou hranici. A na zapřenou!

Táňa z Rakouska sleduje dění v Paříži, kde je ve vzduchu stále cítit vzrušená atmosféra jarních nepokojů. Co se tehdy vlastně dělo?

Studentské nepokoje ve Francii v roce 1968

Na začátku května 1968 obsadila pařížskou Sorbonnu protestující proti válce ve Vietnamu policie. Následovala dvousettisícová demonstrace studentů a pedagogů. V noci z 10. na 11. května vypukla tzv. Noc barikád, kdy část univerzitní Latinské čtvrti obsadili studenti. Její následné brutální vyklizení vedlo k dalším masovým demonstracím a k jedné z největších stávek v dějinách. Zúčastnilo se jí až 9 milionů studentů a pracujících po celé Francii. I přes masové protesty proti vládě v červnových volbách jasně zvítězil dosavadní prezident Charles De Gaulle. 

Příběh na pokračování je založený na skutečných událostech léta 1968. Vznikl jako součást mobilní aplikace Návrat ´68.

  • Námět, scénář, režie: Ondřej Cihlář
  • Sounddesign, hudba: Martin Hůla
  • Hrají: Hedvika Řezáčová, Aňa Geislerová, Daniela Voráčková, Richard Fiala, Barbora Mišíková, Ondřej Bauer, Evženie Nízká, Jiří Böhm, Hana Müllerová, Lenka Loubalová, Petr Prokop, Ondřej Cihlář a další
  • Hudba: Olympic – Bonsoir, Mademoiselle Paris, 3:44 (Supraphon, 1971)
autoři: Ondřej Cihlář , Robert Candra | zdroj:
Spustit audio